A madrszria els tagja, az SR 4-1 tpusszmmal elltott Spatz els darabjai 1964. jnius 1-n grdltek le a gyr futszalagjrl. Ez volt a madrszria "leggyengbb" s legkisebb darabja. A motor srtsi viszonya 8,5:1, ez pontosan 2 LE teljestmnyt 
klcsnztt a 65 kg nsly kis mopednek, s maximum 50 km/h-s sebessggel volt kpes repteni a ktsebessges, kzivlts, "madrkt". A Spatz-ot 13 mm szvtork NKJ 134-1-es porlasztval szereltk. Gyrtsszervezsi szempontbl a madrszrin bell a Spatz kivtelt kpezett, mivel a motorjt nem Suhlban, hanem az attl 60 km-re fekv Smmerda vrosban szereltk ssze. (A smmerda-i gyrban tbbek kztt rgpeket s egyb hasznlati cikkeket szereltek ssze.) Ez a tpus mind pedllal, mind bergkarral kaphat volt a boltokban. A bergs vltozatbl gyrtottak tbbet, pontosan 122.000 darabot, mg a pedlos csupn 30.000 darabot rt meg 1964 jnius elseje s 1970 kztt. rdekessg, hogy amikor a Spatz els darabjait legyrtottk, akkor a tankon mg csak egy egyszer Simson felirat rvlkodott, mivel ekkor mg nem volt meg az j tpus neve. Az SR 4-1 a Spatz nevet csak 1964. jnius 8-n kapta meg. Az 1967-es vtl mr a Spatz motorjait is
Suhlban szereltk ssze, amely 0,3 LE-vel ersebb volt a Smmerda-ban gyrtott blokkokhoz kpest. A gyrtst 1970-ben fejeztk be, mivel a kereslet a motor irnt nagymrtkben cskkent, illetve a kt sebessgfokozat s a kzivlts tpusok mr "korszertlenn" vltak. A gyrts kezdetn kk, barna s piros sznekbl lehetett vlasztani. A kormny takarlemeze, a tank s az oldals kt bortlemez szrksfehr sznt kapott. A gyrts utols pr vben mr csak piros sznben volt megvsrolhat a kicsi Spatz. Ebbl a tpusbl hivatalosan haznkba egyetlenegy darab sem kerlt. Megcsodlni csak kpen vagy interneten tudjuk.
A sorozat kvetkez darabja az SR4-2 tpusjel Star. Az t prototpus kzl az els, sorozatban legyrtott darabja 1964. szeptember 1-n kszlt el. A Star 60 km/h-s vgsebessgre volt kpes, amit az jfejleszts M 53 KF kdjel hromsebessges, 3,4 LE teljestmny motorblokkal rtek el. A motor lendtkerekes tltberendezssel volt szerelve,

1962-ben a suhl-i mrnkk egy "cscsmotor" ltrehozsnak tervein kezdtek el dolgozni. Azt mr tudtk, hogy megerstett vzzal, ngysebessges vltval s legalbb 4 lers motorral fogjk az j mopedet piacra dobni. Ngyvi fejleszts utn t prototpus kzl kivlasztva 1966 mrciusban indtottk be az SR 4-3 tpusjel Sperber, a "nagy madr" sorozatgyrtst.
A Sperber lelke az M 54 KF kdjel lghtses, 49,6 ccm-es motorblokk, amely a maga 4,6 LE teljestmnyt 6800-as percenknti fordulaton adta le az tlamells, olajfrds kuplungszerkezetnek. A Starhoz viszonytva nagyobb a szvszajtompt, illetve egy paprlgszrt is beiktattak. Tovbb 6 V 43 W-os lendtkerekes gyjtberendezst, kls gyjttekercset, dids egyenirnytt kapott, amely 6 V 4,5 Ah-s lomakkumultort tpllt. A felszereltsghez mg a 18 W fnyteljestmny indexlmpk, km-ra vilgts, a sebessgvlt resllst visszajelz lmpa, 25/25W-os mells fnyszr s egy 18/5W-os hts lmpa tartozott. A nagyobb motorteljestmny miatt megerstettk a vzat, gy az j, 9,3 l befogadkpessg tank al egy sajtolt aclcsvet helyeztek. A kormny pr centivel szlesebb lett, manyagbl kszlt fkkart s kuplungkart kapott, illetve a hts srvdt manyag "kacsafarokkal" hosszabbtottk meg. A Sperber a maga 4,6 LE-s teljestmny blokkjval a gyri adat szerint 75 km/h-s vgsebessgre volt kpes, de a valsgban ettl valamennyivel jobban ment, elrte akr a 80 km-es rnknti sebessget.

Kt klnbz sznkombinciban volt kaphat az SR 4-3-as: az egyik varici a fehresszrke-vrs s a fehresszrke-vilgoskk. Mindkt esetben a tank, a kormnytakar lemez s az oldallemezek kaptk a fehresszrke fnyezst, a srvdk s a lmpafej pedig a vrs illetve vilgoskk sznt. A kecsegtet szmadatok s a magas felszereltsg ellenre a Sperber helyzete sajnos nem volt tl rzss, az eladsi szmok sem tkrztk a hozz fztt remnyeket, melynek tbb oka volt. A Sperber a teljestmnye miatt mr a knnymotorkerkprok csoportjba tartozott, jelentsen kpes volt tlteljesteni a 60 km/h-s, mopedek rszre elrt maximlis megengedett sebessget. Ebbl kifolylag a Karvaly mr csak nagymotorra val jogostvnnyal volt vezethet, rendszmmal kellett felszerelni, amely utn gazdjnak magasabb biztostst s egyb adkat kellett fizetni. A msik htrnya pedig az ra volt, mivel j tpus lvn drgbb volt, mint az abban az idben gyrtott 125 ccm-es MZ motorkerkprok.

1972-ben fejeztk be a gyrtst, az eltelt hat v alatt kerek 80.000 darabot lltottak el belle. Azt mg rdemes tudni rla, hogy a 16 N 1-3-as karburtorral szerelt Sperbernl a magas fordulatszm eredmnyekppen erteljes vibrcik lptek fel.
Egy vvel a gyrts megkezdse utn, 1967-ben sz volt egy tdik sebessg beszerelsrl. Ebbl semmi sem lett, mivel a blokkban mr nem maradt hely egy tdik sebessgfokozat szmra, gy a 2. s 3. fokozatok tttelezsben trtnt mdosts. A Sperbert haznkban nem forgalmaztk, hivatalosan egy darab sem kerlt belle az orszgba.
Az SR 4-4 Habicht

Mg a '70-es vekben Nyugaton a Hercules s a Kreidler kztt folyt a harc a lerkrt s a fordulatszmokrt, addig az egykori NDK-ban ppen ellenkez volt a helyzet, visszafel kellet egy lpst tenni, hogy az eladsi mutatk fellendljenek. Az SR 4-3-as Sperber nem hozta a vrt eladsi szmokat, mert tl "sokat" tudott, ezrt valami jat s eladhatt kellett kitallni a suhl-i mrnkknek.
1971-ben a Lipcsei szi Vsron megjelent egy j Simson-tpus, amely a madrszria utols tagja lett. A tankon a Star felirat dszelgett, mg oldallemezn a Star de Luxe. Ezt a tpust az egykori NDK-ban SR 4-4 tpusszmmal Habicht nven kezdtk el forgalmazni 1972. janur 1-tl. Az exportmodelleket tovbbra is Star de Luxe nven forgalmaztk. Szinte minden kls jegyet tvett a Sperbertl a motor kivtelvel, amit a Startl kapott annyi vltoztatssal, hogy ngyfokozat vltt ptettek be, illetve 13-as meghajt fogaskereket a 14-es helyett. A motor kdszma
M 54/11 KFL lett. A Startl mg gy is gyorsabb s ersebb volt az els kt sebessgfokozatban. Cskkentettk a szvszajtompt mrett s 16 N 1-6-os BVF karburtorral lttk el.
Kizrlag egy sznkombinciban kerlt forgalomba: olvzld-fehresszrke.
ra valamennyivel alacsonyabb lett, mint a Sperber, amelyet az eladsi statisztikk is nagyban tkrztek. Mindssze ngy vig gyrtottk, 1971 s 1975 kztt 77.200 darabot adtak el belle, de ebbl a darabszmbl haznkba hivatalosan nem jutott.
A KR 50
A Schwalbe snek s alapjnak tekinthetjk a KR 50 tpust.
A KR 50 (Klein-Roller, magyarul kisrobog) tpusnak 1958-as megjelenstl kezdve nem voltak olyan rtkestsi nehzsgei, mint testvrnek, az SR 2 E tpusnak. Tbb vet kellett vrni a megrendelt vadonatj KR 50 robogra. Kelendsgt j, formabont "burkolt" vonalainak ksznhette. A formja olyannyira j s fiatalos volt, hogy ms nyugati gyrtk, tbbek kztt az olasz Vespa is ebbl mertett ihletet.
Az els terveket 1956 augusztusban vetettk paprra, majd 1957-ben mutattk be az j tpust a nagykznsgnek. Sorozatgyrtsa 1958 augusztusban indult. Ltezett egy olcsbb s egy drgbb verzi. A drgbb alumnium felnikkel s ktszn fnyezssel kerlt az zletekbe.
A knnyen leszerelhet burkolat alatt elnk trul a duplacs aclvzba gyazott motor. KR oR h 50 tpusjel motorjt az SR 2-tl rklte, amelyet a mrnkk alaposan tdolgoztak. Nveltk a srtsi viszonyt (7,0:1-rl 7,5:1-re), megvltoztattk a vezrlst, megnveltk az NKJ 132-0 porlaszt toroktmrjt, illetve bergkart kapott. A mdostott motor immr 2,1 LE-t teljestett 5500-as fordulaton, amely a 68 kg tmeg mopedet tartsan kpes volt 50 km/h-s sebessggel repteni.
Ehhez a megemelt teljestmnyhez a vzon aprbb vltoztatsokat kellett eszkzlni. Vltoztats nlkl kapta meg az SR 2 tpus els villjt egy megerstett els tengellyel. A kerk mrete 20 collos lett. A hts csavarrugs teleszkp rugtjt 55 mm-re nveltk meg. A knnyfm kerkagyat s a kormnyt a csengvel egytt vltozatlanul tvette az SR 2-tl.
1959-ben prhuzamosan az SR 2 tpussal 3 voltos monocells akkumultort kapott, mely az j egyenram krtt mkdtette. 1962 elejn egy vadonatj fejleszts hts rugstagot kapott. Ez volt a drzscsillapts teleszkp, amely mr 85 mm-es rugttal rendelkezett. jtottak tovbb az els teleszkpon, mely 12 mm-rel hosszabb rugttal kszlt, biztostva ezltal a magasabb utazsi komfortot. Az 1963-as v jabb vltozsokat hozott: A kormnybort lemezt Suhl vrosnak cmere dsztette. A tank rmrett fl literrel megnveltk, illetve a motort tovbbfejlesztettk, melynek eredmnyekppen 0,2 LE-vel teljestett tbbet.
Ebbl a tpusbl 1958 s 1964 kztt mintegy 164.500 darabot gyrtottak le, ezen tpusokat nem exportltk Magyarorszgra.


A KR 51 Schwalbe.


A Simson kismotorkerkprgyrts taln egyik legismertebb s legelterjedtebb darabja a 9 altpussal rendelkez KR 51-es, amelyet mg a madrszria tagjai kz sorolhatunk. Ez volt a Simson trtnelmben az a tpus, amely a legnagyobb darabszmot rte el 1964 februr s 1986 decembere kztt, szm szerint 1.058.300 darabot. A Schwalbe eldjt, a KR 50-et vltotta le. 
Az j motorblokkot 1961 s 1964 kztt fejlesztettk ki, amely az M 53 kdnevet kapta, s amit mi csak "turbs" blokk nven ismernk. A robogk sorozatgyrtsa 1964. februr elsejn indult be, kezdetben hromsebessges blokkal s kzivltval voltak szerelve. A blokk pontos tpusa M 53 KHL (az utols hrom bet jelentse: - Kickstarter, Handschaltung, Luftkhlung - bergkaros, kzivlts s turbs). Jellemzi a 3,4 LE-s, knyszermeghajts ventilltor ltal httt motorblokk, lendtkerekes gyjtberendezs, 6 V 33 W-os gyjttekercs, 6 V 4,5 Ah-s lomakkumultor, 15/15 W-os fnyszrizz, 18 W-os index- s fklmpaizz, parkrfny s jelzkrt.
A Schwalbe a vgleges nevt 1963. oktber 24-n kapta meg tbb lehetsges vltozat kzl. Lehetsgknt merltek fel a Simsonette, Muli, Cherry, Suhlette, Biene (mh), Susi s a Schwalbe nevek. A gyrts beindulsakor hrom szn kzl lehetett vlasztani: kk, vilgoszld s szrks-bzs. A Schwalbe-ra a megrendelstl szmtva t vet kellett vrni az egyszer haland llampolgrnak.
1964 ks nyarn jelent meg a lbvlts vltozat, amelyet a kzivltssal azonos rban forgalmaztak.
A 1968-as vben tbb kisebb mdostst hajtottak vgre a Schwalbn. A szvrendszert 35 mm-rel meghosszabbtottk, a kormny alatti burkolatrsz al kerlt a lgszr, tdolgoztk a henger tml csatornit, melynek sorn 0,2 LE-vel lett ersebb a Schwalbe, s cscsteljestmnyt mr 5750-es percenknti fordulaton leadta. Cskkent a kros vibrci s az zemanyag-fogyaszts is. Az tdolgozs utn a Schwalbe tpusjele KR 51/1 lett.

A KR 51/1 S.
1968 oktberben dobtk piacra a KR 51/1 S tpust. Az 'S' bet jelentse: Sonderausfhrung (klnleges). Ennek a motortpusnak az rdekessge, hogy automata kuplunggal szereltk, elmaradt a kuplungkar. A sebessgvlt mozgatsval elszr a kuplungot hoztk mkdsbe, majd nmi fordulatszm-kiegyenlts utn a sebessgvlts fzisa kvetkezett.
Ezt a modellt arrl lehetett megismerni, hogy nem volt kuplungkarja, a motortakar lemez bal oldalt kr alakban ki volt vgva (mivel a blokk szlesebb lett), 5 cm-rel hosszabb lst kapott, lengscsillapti hidraulikusak, 25/25 W-os fnyszrizzval lttk el, s a gyjttekercset a blokkon kvl helyeztk el. A vzat a Sperbertl kapta. Az 'S' sorozat darabjait kizrlag olvzld sznre fnyeztk.
KR 51/1 K
Az 'S' sorozat nem vltotta be a hozz fztt remnyeket, az eltelt nhny v alatt csupn 44.600 darabot adtak el, ezrt 1974 janurjban piacra dobtk az KR 51/1 K tpust. A 'K' jelentse komfort(-osabb). Jellemzi a hidraulikus lengscsillaptk, 1,5 cm-rel hosszabb ls, amely gy 625 mm-esre ntt. Jellemz szne a fehr.
KR 51/2
1979 volt a nagy vlts ve, a Schwalbe tpusok egy merben j blokkot kaptak,
az M 531 (hromsebessges) s az M 541 (ngysebessges) tpusszm blokkokat. Az j knyszerlghtses blokk 3,7 LE-t teljestett 5500-as fordulaton. A vzon nmi mdostst hajtottak vgre az j tpus blokk miatt, illetve a kipufogdob a jobb oldalra kerlt t. A hts fk esetben bowdenes megolds helyet fkplct alkalmaztak, a lbtart deszkt s a tkr szrt meghosszabbtottk illetve a kormnytakar lemez egysgesen mattfekete lett. j htslmpt terveztek, melyben egy 21 W-os fklmpa s egy 5 W-os htslmpa izz kapott helyet. A fnyszrt 25/25 W-os izzval szereltk.
Tbb sznben volt megvsrolhat az j motorral szerelt Schwalbe: sttkk, meggypiros (erikarot), okkersrga (saharagelb), kvbarna s mregzld (billardgrn).
Hrom vltozatot forgalmaztak: KR 51/2 N: alaptpus, drzscsillapts teleszkppal szerelt, hrom sebessgfokozattal. KR 51/2 E: ngysebessges vltval,

hidraulikus lengscsillaptval szerelt. KR 51/2 L (luxuskivitel), ngysebessges, hidraulikus teleszkp, tirisztoros gyjts, 35/35 W-os fnyszrizz.
A 22 v alatt legyrtott 1.058.300 darabszma iszonyatos. Ebbl a legtbb 1968-1980 kztt a fapados felszereltsg KR 51/1 F tpus volt, szm szerint 350.000 darab. A legkevesebb az 1968-1971 kztt gyrtott KR51/1 tpusbl kszlt, mindssze 25.000 pldny.
Haznkban is ismert a Schwalbe, nlunk 1966-tl kezdtk el forgalmazni. A haznkba exportlt Schwalbe-krl pontos szmadat nem ll rendelkezsre.
Az SR 1-tl az SR 80-ig (1955-1991)
A haznkban oly nagyrabecslt Simson kismotorok szmtalan tpusvltozatban kerltek gyrtsra, melyek a fejlesztsek s klnbz rendeletek kvetkeztben szinte venknt vltoztak. A szmtalan modellvltozat pldja mutatja, mekkora erfesztseket tett a suhl-i gyr annak rdekben, hogy minl
biztonsgosabb, knyelmesebb s korszerbb mopedeket lltson el. Csak kevesen tudjk, hogy a gyr 1991. december 31-i bezrsig mintegy tvent klnbz modellvltozatot gyrtott. Ezeknek sajnos haznkban csak egy rsze vlt ismertt. Az els Simson kismotor tpus, melyet az egykori NDK-bl haznkba exportltak, az SR 2 E volt, amely szinte csak nevben hasonltott a napjainkban az utakon fut Simson kismotorkerkprokhoz. A KR 51/1 Schwalbe volt az els Simson kismotor, amely haznkba a hatvanas vek derektl risi darabszmban bekerlt, s mg most is rengeteg fut bellk. Azt el lehet mondani, hogy akkortjt aki ehhez a kismotorhoz hozzjutott, szerencss embernek rezhette magt, mert ezt a tpust is kezdetben kizrlag eljegyzsre lehetett megvsrolni. A Schwalbe 1964-es megjelensvel egy idben 
dobtk tbbek kztt magyar piacra is a sulhiak a Star 4-2 tpust, amely szintn rendkvli darabszmban kerlt be az orszgba s nagy rszk mg a mai napig is rja a kilomtereket haznk tjain. A Star annyira keresett volt itthon, hogy ha az egyik zletbe tz darab Simson kismotor rkezett a gyrttl, akkor abbl csak kt-hrom darab volt Star, mg a tbbi Schwalbe volt. A Schwalbekat termszetesen ki is lltottk a boltban eladsra, viszont a Starok a raktrban maradtak, azokat ismersknek vagy pedig magnszemlyeknek kisebb borraval fejben adtk el az akkori boltosok.
Tipikusan ez volt az a megbzhat moped, amely az egyszer s kispnz munkba jr emberek szmra kszlt. Sok esetben a nmet csaldoknak - mivel gpkocsihoz jutni abban az idben nagyon nehz volt - ez volt az egyetlen motorizlt jrmvk. Magyarorszgon magnszemlyeknek sokig nem lehetett sajt tulajdon gpjrmvk. Ennek feloldsa utn is jideig csak magasabb pozcit betlt emberek engedhettek meg maguknak motorkerkprt, s az esetben is vekig vrni kellett, mire kzhez kaptk jrmvket.
A madrsorozat levltja, a Simson S 50 volt az, amelybl tbb tzezer darab kerlt be haznkba. A boltokba nagyrszt a csekly felszereltsg s olcsbb S 50 N modellek kerltek, de a knlatban megtallhat volt a gazdagabban felszerelt S 50 B tpus is, mely a felszereltsge miatt valamivel drgbb volt N-es trsnl.
Pr vvel ksbb pedig az a legends modell jelent meg az NDK-s illetve KGST piacon, amelybl taln a legtbb tallhat mg manapsg is az orszgban. Ez a Simson S 51-es szria, pontosabban annak klnbz varinsai. A sorozatgyrtsra 1980 nyarn rett meg, levltva ezzel eldjt, az S 50-est. Hivatalosan az S 51 sorozat szinte valamennyi vltozatbl kerlt be Magyarorszgra, kivtelt kpez ez all az S 51 C (nem keverend az S 51 /1 C 1 tpussal, amelynek rgi neve S 51 B 2-4, az Electronic) s a 70 ccm-es (M 741 s M 742) motorblokkal szerelt vltozatok. A gyrtval kttt szerzds alapjn kln kszltek olyan tpusok is, amelyeket kizrlag a magyar piacra gyrtottak. Ezeknek a fojtott vltozatoknak (a henger beml csonkjn lthat volt egy naracssrga jells) az adattbljn szerepelt a tpusmegjells mellett a "H" bet.
Elmondhatjuk, hogy br 15 ve zrta be a gyr (kisebb nagyobb megszaktsokkal 2003-ig mkdtt) a kapuit, mgis az tven kbcentimteres kategrin bell a Simson az, melybl mig a legtbb van az orszgban. Olcs az alkatrsz hozz (az utngyrtott alkatrszek minsgben sajnos sok kvnnivalt hagynak maguk utn), egyszer felptsek, knnyen szerelhetk, szerkezetileg modulris felptsek (egyes tpusok alkatrszei felcserlhetk egymssal), s kispnz emberek is meg tudjk vsrolni. Az S 51 legfbb rdeme mgis az, hogy motorblokkja 1979-es debtlsakor szinte minden tekintetben vilgsznvonal volt, rendkvli megbzhatsggal, a mai napig szinte utolrhetetlen fogyasztssal, napjaink szigor emisszis normit is jtszva teljestve, mikzben tartssgban kategrin bell (de nha azon tl is!) a mai napig verhetetlen - tudunk olyan Simson kismotorrl, amely 80 000 km-t futott fdarab-csere, illetve a blokk megbontsa nlkl!
Itt szeretnnk bemutatni a Simsont - sajnos mr csak a mltban - vgigksr kismotorkerkprokat, amelyek oly sok ven t gazdagtottk a suhl-i gyr trtnelmt.
 |
A pedlosok |
 |
Az SR1
Az 1955. prilis 29. s 1991. december 31. kztti idintervallumot tekintve mintegy 5 milli darab Simson kismotorkerkprt gyrtottak le a szorgos munkskezek a suhl-i zemben a mrnkk tervei alapjn. Eme korszak els darabja az SR 1 tpus volt. Az SR 1 (Simson Rheinmetall) els darabjt 1955. prilis 29-n mutattk be a nagykznsg szmra, mely az egykori NDK-ban nagyon sikeres lett. Vkony, 26 collos kerekeivel s keskeny srvdivel inkbb egy motorral meghajtott kerkprra hasonltott.
Az SR 1 az tvenes vek kzepn a mopedptsben egy elfogadott, standard kinzet jrmnek szmtott. Abban az idben j volt viszont, hogy a km-rt az els lmpahzban helyeztk el. A vevk a gyrts kezdetn az els SR 1 tpusokrl hinyoltk a vastagabb srvdket s a nagyobb csomagtartt, amelyre a gyr azonnal reaglt. Jellemzi: pedlindts, lghtses motorblokk, mely msfl lerejt 47,6 ccm-nyi lkettrfogatbl mertette 5000-es percenknti fordulaton, a benzinbe pedig 1:25-s keverk szksgeltetett. Ktsebessges kzivltval szereltk, a porlasztsrt az NKJ 121-1-es (55-s ffvka) karburtor volt a felels. A benzintartly 4,5 literes volt. Az els kerk lasstsrt egy bowdenhuzal mkdtets dobfk volt a felels, a hts kereket pedig kontrafkkel lasstottk. A 45 km/h vgsebessgre kpes 51 kg tmeg SR 1-et mindssze 2 vig gyrtottk 1955 s 1957 kztt, mely idszakban 152.000 darabot szereltek ssze.

Az j moped vezetse akkoriban nem volt engedlyhez ktve, illetve birtoklsa admentes volt. A belfldre sznt darabokat barnra fnyeztk, az exportmodellek pedig annyiban klnbztek, hogy a felniket s a kerkagyat krmoztk illetve zld, kk s bzs sznekbl lehetett vlasztani.
Az SR2
Az SR 1 tpus tovbbfejlesztett vltozata volt az SR 2, amely az 1957-es vben mutatkozott be. Ez volt az az idszak, amikor a felsbb prtvezets dntse szerint 60 v utn le kellett lltani Suhlban a babakocsi s a kerkprgyrtst. Ettl az vtl kezdve a gyr teljes erejvel a mopedfejlesztsre llt r. Ugyanekkor elrtk, hogy az j tpusbl 1957-ben az egyre nvekv ignyek miatt 100.000 darabot kell legyrtani. Az SR 2-es modell mai szemmel nzve
mr jobban hasonltott egy kismotorhoz, mint eldje. Alacsonyabb srvdkkel (a kerekekhez kzelebb szereltk) s kisebb lsmagassggal bszklkedhetett. Tovbb a kerekek 23 coll tmrjek lettek, illetve stabilabb csomagtartt kapott. j dolognak szmtott a cseng mellett az elektromos duda, amely abban az idben mg szokatlan (j dolog) volt. A csengt azrt kellett meghagyni, mert kerkpr "zemben" a duda nem mkdtt. Az j tpust tovbbra is az SR 1 fkjeivel szereltk. A ktsebessges motorblokkon eldjhez kpest aprbb vltozsokat eszkzltek, amely az RH 50 II elnevezst kapta. Az j hatliteres tankkal jelentsen megntt a jrm hattvolsga is. Kt sznben kerlt forgalomba, szrks bzs, illetve barns sznben. Ezt a tpust is csupn kt vig gyrtottk, 1957 s 1959 kztt mintegy 390.000 darabot.

Az SR 2 E
1959. decemberben indtottk be az SR 2 E (Exportmodell) sorozatgyrtst. A szemllnek azonnal feltnt az els srvdt tlel lengkar, amely az els teleszkp
csavarrugira tmaszkodott. Htulra is csavarrugk kerltek, melyek nveltk az utazsi komfortot. 3 V-os monocells ramforrst kapott, amelyet 1960 nyartl a tank al szereltek. 1960. decembertl a km-rt kerek formba ntttk.
1962. szeptember 13-n gyrtottk le az egymilliomodik Simson mopedet, aminek tiszteletre nveltk meg az els teleszkp rugtjt 60 mm-rl 72 mm-re. A motort nmileg mdostottk, gy 0,3 LE-vel ersebb lett, (teht 1,8 lers), ennek ellenre a 45 km/h-s vgsebessg nem vltozott. Megkapta a KR 50 tpus (ez volt a KR 51, a Schwalbe eldje) hengerfejt, valamint megvltoztattk a vezrlsi idt. Az aclsztendert aluntvny sztender vltotta fel, melyet aclrug hzott vissza eredeti helyre. Tovbb megnveltk a hts lmpa mrett.
Az SR 2 E tpust kizrlag bordvrs sznre fnyeztk, 45 orszgba exportltk, tbbek kztt Egyiptomba is, illetve az akkori keleti blokk orszgaiba. A legtbb SR 2 E tpust Lengyelorszgba szlltottk.
Ebbl az 1959-tl 1964-ig gyrtott tpusbl mindegy 515.000 darabot gyrtottak le, melybl haznkba is viszonylag nagy darabszm rkezett.