simson 4 ever
modulnev
 
simson men
 
mz men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
.
 
.
 
crazy id
 
ennyien lett megnzve
Induls: 2007-01-12
 
irjon minden simsonos
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
.
 
.
simson
 
a fkekrl rviden

 

MI vAN  FKDOBBA?

Elszr is meg kell azt emltennk, hogy a fkkel kapcsolatos szerelsi mvelet HALLOS BALESET VESZLYT rejti magban! Taln nhny szban -csak vzlatosan- beszljk meg a dobfk mkdst. A jobb megrts kedvrt vessnk egy pillantst az 1. brra. Mint ltjuk a fkpofk a fkdobban helyezkednek el.

A fk mkdtet mechanizmusa -bowden vagy rd- egy karon keresztl a fkkulcsot fordtja el. A fkkulcs elmozdtsa a fkpofkat nyitja s gy a fkpofk srldbetttel elltott fellete a dobozhoz nyomdik. A pofk s a dob kztti srlder pedig a kerekeket forgsban gtolja, fkezi. Az illendsg kedvrt azrt mg jegyezzk meg, hogy a fkdob forog, a pofk pedig llnak. A srldbettek a fkpofkra szegecselssel vagy ragasztssal vannak felszerelve.

Nzzk a lehetsges hibkat. A legprimitvebb, legegyszerbb hiba mikor a fkmkdtet mechanizmus ellltdik. Ennek tbbfle oka lehet. Az els s termszetes ellltds a fk szerkezetbl kvetkezik. Gondoljuk csak t! A fk rendeltetsszer hasznlata sorn a srldbettek megkopnak, ppen ezrt a rudazatnak mindig jobban s jobban kell elfordtania a fkkulcsot. Vgl szls esetben eljuthatunk odig is, hogy mr a teljesen lenyomott fkkar, ill. a teljesen behzott els fk sem kpes meglltani a kereket. Az emltett hiba szlelsekor a megolds a mkdtet mechanizmus rvidtse. Az lltst a bowdenek, ill. rudazatok vgn lv lltcsavarokkal vgezzk.(2.bra)

Egy msik hasonl hiba a fkmkdtet huzal megnylsa, a fkrudazat deformcija. A javts mdja az elbbivel azonos. A durvn deformlt fkrudat szereljk ki, vizsgljuk meg alaposan, hogy nincs-e megrepedve, mert a fkrd trse veszlyes baleseti forrs. Ha repedt vagy durvn grblt, cserljk ki, a kisebb egyenetlensgeket egyenestsk ki, majd szereljk vissza s vgezzk el a szksges lltsokat. Az eddig lert fkhibk voltak az egyszerbbek, a knnyen javthatk.

A hiba a dobon bell van. A kvetkezkben vegyk azt az esetet, hogy a fk kemny s mg sincs meg a kell fkhats. Miutn ellenriztk, hogy az elbb lert hibk egyike sem ll fenn, vegyk ki a kereket s alaposan nzzk meg az egyes szerkezeti elemeket. Az emltett hibt kt dolog okozhatja. Az els, mikor a kerkcsapgybl a zsr a fkdobba kerl, s a zsr srldfelletekre kendve ersen lecskkenti a srldsi tnyezt. A hibt tbbnyire tmtsi hiba okozza, ezrt alaposan vizsgljuk meg a tmtgyrt. Msodik lpsknt foglalkozzunk a fkpofkkal. Mieltt megtiszttannk ellenrizzk a srldbettek vastagsgt, hiszen ha tlsgosan kopottak, esetleg kr letiszttani, mert ki kell cserlni. Amennyiben a bettek szegecselve vannak, a szegecsfejeknek a bettnl mlyebben kell lennik. Ha szintben vannak, felttlen cserlni kell a srldbetteket. jabb konstrukciknl mr majdnem kizrlag ragasztott fkbetteket tallunk, ezeknl az ajnlott minimlis bettvastagsg krlbell 2 mm. A tovbbiakban felttelezzk, hogy a bettvastagsg mg megfelel, csak olajtl vagy zsrtl csszsak a fkpofk. A tiszttst egy alapos benzines mosssal kezdjk. A lnyeg, hogy a mosednyben a benzin ellepje a fkpofkat. A moss clja a bettekbe beszvdott zsradkok kioldsa. De van a dolgonak mg egy rsze, ami a szegecselt bettekre vonatkozik. Nevezetesen, hogy a fkpofa s a srldbett kz kerlt zsradkot felttlen el kell tvoltani, mert ha sszeszerels utn hirtelen fkeznk igen knnyen elllhat az a helyzet, hogy a bett a fkpofn csszik meg, letpve magt a szegecsekrl (3. bra). A fk bell, a buks elkerlhetetlen.

Moss utn a fkpoft temessk be skporba s hagyjuk egy jszakt llni. gy a skpor magba szvja az olajos benzint. Msnap mr csak tiszta benzines blts szksges, s a bettek beszerelhetk. A fkdobrl se feledkezznk meg, mossuk ki benzinnel. Moss utn mind a fkdob bels mkd fellett, mind a fkpofa srldbetteit clszer feldurvtani. A mveletet kb. 32-es csiszolvszonnal vgezzk. A pofkat csak ppen annyira csiszoljuk meg, hogy az egsz fellet egysgesen matt legyen. A fkdob csiszolsnl a szempont hasonl, a lnyeg az ersen tkrs fellet megszntetse. Most pedig nzzk meg, hogy az elzkben trgyalt hibalehetsgnek mi lehet a msik oka. A gyakori tarts s ers fkezsek a fkbettek felletnek meggst, felkemnyedst okozhatjk. Ez az gett rteg viszonylag kemny, tkrs fellet s gy a bett srldsi tnyezjt nagyon lerontja. Az gett rteg vastagsga ltalban csak nhny tized millimtert tesz ki, vagyis csiszolssal arnylag knnyen eltvolthat. A hiba jellegrl kiindulva a javts menete az elbb lert javtsi mdszer utols fzisa, a fkpofk, ill. fkdob megcsiszolsa. Ha a fkbetteken az gett rteg tlsgosan vastagnak bizonyul, a durvtst durva reszelvel is vgezhetjk. gyeljnk arra, hogy csak az gett rteget tvoltsuk el.

Ha blokkol a fk... A kvetkezkben nzzk meg, hogy mi az oka annak, ha a fk tlsgosan hirtelen fog -bekap-, blokkol. A hiba pontos felmrshez elszr tisztzzunk egy alapvet krdst.Nevezetesen azt, hogy ktfle fkbettanyag ltezik, puha s kemny. A ktfle bettanyag tulajdonsga ms s ms. A puha nedvessg, nyirkossg hatsra jobban fog. Ez gyakorlatilag akkor jelentkezik, amikor nyirkos, nedves, ess idben szrevesszk, hogy a fkek jobban fognak. Az emltett jelensg termszetesen nem hiba, hanem a bettanyagbl add tnyez, amelyet tudomsul kell vennnk, hogy egy esetlegesen kialakult veszlyhelyzetben ne rjen meglepets. Kemny fkbetteknl a helyzet fordtott. A nedvessg hatsra a fkezer cskken, gy a fkt megn. A hosszabb idre lelltott motorkerkproknl szintn elfordul, hogy a fk bekap. Ennek oka a dobban kialakult korrzi. Ez a hiba magtl megsznik, hiszen a hasznlat sorn a fkpofk szinte leradrozzk a kialakult korrzis nyomokat s a fk ismt a megszokott mdon mkdik. A fk bekapst okozhatja, ha a fkbett forgsirnyba es vge kill. Fkezskor az elll rsz keldik s ilyenkor a kerk leblokkol, megll. A hibt az elll, esetleg felkunkorodott rsz leszerelsvel szntethetjk meg. Viszonylag ritkbban, de szintn a most trgyalt hibt okozzk a gyenge vagy trtt fkvisszahz rugk. Ha a rug trtt, a hiba nyilvnval. Ms a helyzet, ha csak meggyenglt. ltalnos tapasztalat, hogy elszr az sszes eddig lert lehetsgre gyanakodjunk s csak utna cserljk ki a rugt. Az elfradt rug menetei mr nem fekszenek annyira egymshoz mint j korukban.

Kopottak a fkbettek. Munka szempontjbl a kvetkez hiba a legbonyolultabb. Igen, az elkopott fkbettek cserjrl lesz sz. A baj mr ott kezddik, hogy azt is nehz megllaptani, hogy mikor kopott el. A dobba nem ltunk bele s mg csak egy kilmterrtket sem lehet mondani, ami utn a betteket cserlni kell, mert a fk kopsa elssorban a vezetsi stlus fggvnye. A legclravezetbb megolds, ha gumijavts kzben a kiszerelt kerknl megvizsgljuk. Ha a srldbettek teljesen lekopnak, a fkpofa belekarcol a fkdobba s tnkreteszi annak bels fellett. A szegecselt fkbetteknl klnsen vigyzni kell, hogy a kopott bettbl kill szegecsfejek ne rjk el a dobot. Ezt mr csak azrt is kerlni kell, mert a szegecsfejek szintn jobban koptatjk a dobot mint a bett, a fkdob mkdfellete karcos, egyenetlen lesz. Az elz indoknl mg lnyegesebb, hogy a szegecsfej lekophat s akkor leszakad a bett. Kvetkezskppen mint a korbbiakban mr megllapodtunk, ha a szegecsfej a bett szintjt elri, a betteket kicserljk. A ragasztott fkbetteknl ugyanezt a munkt, vagyis a csert 2 mm-es bettvastagsg alatt haladktalanul vgezzk el. A bettcsere els mvelete a kopott fkbettek eltvoltsa. Mind a szegecselt, mind a ragasztott bettek eltvoltshoz hidegvgt hasznlunk. A szegecselt kivitelnl a szegecseket kell tvgni, gy, hogy a hidegvgt a kopott bett al nyomjuk. (4. bra).

A ragasztottnl ugyanez a mdszer, azzal a klnbsggel, hogy itt a hidegvgval -szegecs hinyban- magt a bettet fejtjk le. A lefejts utn a felleten maradt ragaszt- s bettrszeket reszelvel tvoltjuk el. Az j srldbett kivlasztshoz az alapvet mretek -a betthosszsg s -szlessg- a fkpofa mreteibl addnak. A bettanyag vastagsgt a szervizekben vagy az zletekben rdekldhetjk meg. A bettvastagsgokat mrssel (5. bra) is meghatrozhatjuk, azaz megmrjk a csupasz (d) s a felszerelt s teljesen visszalltott fkpofk tmrjt (D). A kt tmrt kivonjuk egymsbl s a klnbsget elfelezzk. A kapott rtkbl kivonunk fl millimtert s az eredmny a bettvastagsg. Az j bettet hzilag csak szegecselssel tudjuk a pofra ersteni.

Ennek f oka, hogy a jelenleg hasznlatos bettragasztk melegen ktnek. Vannak ugyan akik Epokittal ragasztanak betteket, de a rgzts e mdja nem megbzhat. Az Epokitt ragasztsi szilrdsga 60...80 C-fok krl nagyon leromlik, a kts bizonytalann vlik. Mint tudjuk, egy-egy ersebb fkezs sorn a fk hmrsklete 100 C-fok felett van. A fkbett esetleges leszakadsnak nyilvnvalan balesetveszlyes volta miatt a ragasztssal ne ksrletezznk. A bettezs hzilag jrhat tja a szegecsels. A hzi javtshoz clszerbb, ha puha bettet vsrolunk, mert azzal knnyebb dolgozni, jl felilleszhet a fkpofa felletre. A kemnyebb bettanyag a kisebb hajltst sem brja el s szegecsels kzben is knnyen reped. Az els lps, hogy szerszmot ksztnk. Ez a szerszm nem ms mint egy 1 mm-es lemezbl kszlt szortlemez, amellyel a bettanyagot a pofra szorthatjuk. Mretrl csak annyit, hogy a fkpofa nagysga s vastagsga hatrozza meg.

A 6. bra alapjn brki knnyen elksztheti. A szegecselshez annyi ilyen szortlemezkt ksztnk, hogy minden szegecs kz jusson egy (7. bra). A lemezkk elksztse utn fogjuk fel a bettet a pofra gy,hogy az hzagmentesen fekdjn fel. Frjuk t a bettet a szegecshelyeknl a fkpofaoldalrl a furattmrkkel megegyez frval (8. bra). Vegyk le a kifrt le a kifrt bettet s sllyesszk ki a furatokat a frssal ellenkez irnybl (9. bra). A sllyesztfr tmrje 1 mm-rel nagyobb a szegecs fejnl. A sllyeszts elksztse eltt a sllyesztfr hegyt kszrljk az tlagosnl tompbb szgre. A sllyesztssel a bett als skja eltt 1...1,5 mm-rel lljunk meg. gyeljnk, hogy a sllyesztfr nehogy teljesen tszaladjon a bett anyagn.

A szegecselshez csak alumnium vagy rz csszegecs hasznlhat. A szegecstmrt a fkpofa gyri furatai hatrozzk meg. A szegecselst (10. bra) a kzps furatprral kezdjk s innen haladunk a fkpofa kt vge fel. Az tdugott szegecs elszegecselend rsze krlbell 5...6 mm legyen. Ha az tdugott szegecs hosszabb, cspjnk le belle. A szegecselshez fogjunk be a satuba egy a szegecs fejnek tmrjnl 1..2 mm-rel vkonyabb aclrudat. Tegyk a bettet a furatoknak megfelelen a pofra s dugjuk t az egyik kzps szegecset. Helyezzk a poft a betttel s az tfztt szegeccsel a satuba fogott rdra gy, hogy a sllyesztkben lev szegecsfej a rdon ljn. A szegecshzshoz a szegecs tmrjnl 1...2 mm-rel nagyobb bels tmrj csvet hasznlhatunk.

A csvet rhzzuk a szegecs szrra s kalapccsal finoman megtgetjk. A kvetkez lpsben pontozt helyeznk a csszegecs furatba s egy-kt kzepes erssg kalapcstssel sztnyitjuk a szegecsvget, majd a kalapcs fejvel alaposan elfejezzk a sztnyitott szegecsvget.

Miutn felszegecseltk a bettet, a kt vgt reszeljk meg 10...15 fokban (11. bra). Ellenrizzk a fkdob llapott is. Ha a fkdobban mly karcolsokat, behzsokat tallunk, a fkdobot fel kell szablyozni. A dolog kellemetlen oldala, hogy ezt a munkt csak esztergapadon lehet elvgezni, vagyis ha a fkdob egyttal a kerkagy is, s ez a modern kerkproknl ltalban gy van, a fkdobot csak a kllk kifzse utn tudjuk kivenni. Kvetkezskppen a felszablyozst csak az igen-igen mly behzsok miatt rdemes eszterglni. A fk sszeszerelst a sztszerelshez hasonlan vgezzk fordtott sorrendben.

 

Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!